Speculaasplank invetten: zo maak je perfect gevormde speculaas zonder plakken
Winter, hét moment om zelf geurige speculaas te bakken, zoals bij ons in België al generaties lang gebeuert. Dat kan met koekjesvormpjes, maar de allermooiste speculaas komt uit zo’n houten speculaasplank – pure nostalgie. Maar hoe gebruik je die het best? En moet je ze invetten voor gebruik? Culiredactrice Sofie legt uit.
Thijs: “Moet je een houten speculaasvorm eigenlijk invetten en bebloemen, zoals je met een andere bakvorm ook zou doen?”
Culiredactrice Sofie: “Een houten speculaasvorm werkt wat anders dan een andere bakvorm: de speculaas wordt er niet in gebakken, maar schud je eruit op een bakplaat. Je moet er dus wel voor zorgen dat het deeg niet in de vorm blijft plakken. Zeker als het een oude vorm is met van die hele fijne tekeningen, is dat niet altijd even makkelijk.
Een nieuwe vorm bestrijk je royaal met een kwastje met neutrale olie. Neutraal, zodat de speculaas er niet naar smaakt. Zorg dat alle randjes een laagje olie krijgen. Dit laat je een nachtje intrekken. Ook je speculaasdeeg maak je vooraf: dat mag je tot een week voor je gaat bakken doen. Leg het deeg in de koelkast tot gebruik, de smaak zal er alleen maar beter op worden.
Dit recept kun je zowel in een speculaasplank als met koekjesvormpjes gebruiken.
Wanneer je gaat bakken, verdeel je het deeg in worstjes die ongeveer zo lang zijn als je vorm. De olie is als het goed is volledig in de houten vorm getrokken. Nu neem je een kwastje met wat bloem – hoe fijner, hoe beter. Zelf gebruik ik graag rijstbloem of maïszetmeel, dat verspreidt beter dan gewone tarwebloem. Geef de vorm een dun laagje bloem (alsof je je gezicht zou bepoederen) en klop overtollige bloem uit de vorm. Neem een worstje deeg en duw het met je vingers in de vorm, goed tot in alle hoekjes. Neem vervolgens een draadje en snij overtollig deeg daarmee af. Dan draai je de vorm om en schudt of klopt het deeg eruit op een bakplaat met bakpapier. Bak de speculaas op de temperatuur die aangegeven staat in het recept. Hoe lang dat precies moet, is afhankelijk van de dikte van je speculaas.
Het invetten van de vorm hoef je maar één keer te doen, het bepoederen met bloem bij elk stukje deeg dat je in de vorm duwt. Ben je klaar met bakken, ga dan met een droge, harde borstel door de vorm om achtergebleven stukjes deeg en bloem eruit te vegen. Een houten speculaasvorm was je niet af, dan kan hij krom trekken.”









