south west coast path
© Annick Ruyts

‘Het Zoutpad’ achterna: 5x wandelen langs het ‘South West Coast Path’ in Cornwall

Onze columniste Annick wandelde meerdere stukjes van de iconische wandelroute het ‘South West Coast Path’, die helemaal rond Cornwall loopt en die je misschien kent uit het boek ‘Het zoutpad’ van Raynor Winn. Samen met haar man Walter en beste vriendin Reinhilde genoot Annick van dit stukje ongerepte natuur in het zuidwesten van Engeland.

Annick Ruyts werkte jarenlang voor VRT, nu schrijft ze vooral. Samen met Walter woont ze deels in hartje Brussel en in een Ardens dorpje. Ze heeft twee zonen en een plusdochter. Je leest haar columns hier.

Wandelen langs het ‘South West Coast Path’ in Cornwall

Wandeling 1: Speke’s Mill Mouth Waterfall via Hartland Quay and Blackpool Mill Beach

Het eerste huisje waar we logeren, ligt in Noord-Cornwall. Het is hier minder toeristisch dan in het populaire zuiden. We rijden langs heel smalle weggetjes naar het dorpje Stoke.

Onze wandeling vertrekt hier en gaat naar Speke’s Mill Mouth Waterfall en Blackpool Mill Beach. Van aan de kerk van Stoke stappen we eerst door velden en dan richting kust. Daar wordt het landschap minder effen. We lopen langs de waterval op en af een aantal klippen aan de zee tot we na 5 kilometer aan Heartland Quay komen, een bijzondere plek die het decor was in twintig films. Het is eigenlijk een straat langs de kust met een hotel, een winkel, een museum, een openbaar toilet, een pub en een strand.

south west coast path

In de pub schuilen we voor de regen. Ik bestel de lokale specialiteit: een ‘pickled egg’, een ei in azijn. Wanneer we de pub verlaten, zien we geen hand meer voor onze ogen. Er is mist komen opzetten en het begint flink te regenen. Maar er is geen andere optie dan verdergaan en het heeft ook wel iets om zo door de regen te ploeteren. Toch is de opluchting groot wanneer we bovenaan een heuvel in de verte de kerktoren van Stoke zien opdoemen. Regen hoort bij Engeland, denk ik, wanneer ik een halve liter water uit mijn wandelschoenen giet. Nat tot op het bot.

annick ruyts in cornwall

Startpunt: geparkeerd aan de kerk van Stoke • Type: circulair • Lengte: 8,9 km • Tijd: 3 uur • Moeilijkheidsgraad: gemiddeld • Voorzieningen: zeker de moeite om iets te drinken in de The Wrecker’s Retreat op Hartland Quay. Probeer eens een gepekeld ei. (Niet zo lekker!) • Gps: je vindt deze wandeling op AllTrails en Kommoot onder ‘Speke’s Mill Mouth Waterfall and Blackpool Mill Beach’.

Wandeling 2: Bude Canal and Coast Path Circular Walk

Voor onze tweede wandeling rijden we naar het leuke kuststadje Bude. Het is de eerste keer dat we op een meer toeristische plek komen. We gaan langs bij het Tourist Information Center, waar een ongelooflijk leuke dame ons heel enthousiast een paar wandelingen aanbeveelt. Hier kopen we een kaart voor 95 pence en starten onze wandeling meteen van daaruit.

south west coast path

We stappen een flink stuk langs het kanaal van Bude. In het begin zijn er nog mensen, maar na een paar honderd meter lopen we quasi alleen langs het water, de waterlelies en de bossen. Het is een idyllische plek. We lopen langs twee sassen en een plaats waar kano’s liggen en stappen recht de velden in.

Aan de rechterkant is een bistro die The Weir heet. Wij gaan linksaf door een ‘kissing gate’ en rechts omhoog. Het is de eerste kissing gate op deze reis, maar we zullen nog talloze keren door deze hekjes gaan. Er kan altijd maar één persoon per keer door en ze dienen om schapen en ander vee tegen te houden.

Door prachtige velden wandelen we tot aan de zee. Daar gaan we naar rechts en volgen we het Coastal Path. We picknicken op een bankje met een uitzicht over de zee. Langs het strand en een laatste stukje kanaal lopen we terug tot aan het beginpunt in Bude. Daar wacht er een heerlijk terrasje op ons en drink ik mijn allereerste espresso martini.

cornwall

Startpunt: geparkeerd op een van de parkings in Bude • Type: circulair • Lengte: 9 km • Tijd: 2,5 uur • Moeilijkheidsgraad: makkelijk • Voorzieningen: er zijn leuke terrasjes in Bude, en ook onderweg kom je iets tegen na 2,5 km. • Kaart: koop de leuk geïllustreerde kaart in het Tourist Information Center.

Wandeling 3: Carbis Bay naar Zennor

Het tweede huisje is een leuk tiny house in Carbis Bay, een plaatsje aan zee op 3 kilometer van het populaire kuststadje St Ives. We wandelen van daaruit op het South West Coast Path naar St Ives en lopen zo door tot aan Zennor.

south west coast path

St Ives is een levendig kunstenaarsstadje, met zelfs een klein Tate Modern-museum. Tegen dat we St Ives uitlopen, zijn we al even onderweg en ik zie op mijn app dat we nog een eind voor de boeg hebben, met nogal wat hoogteverschillen. Een familie uit de andere richting blijkt al drie uur onderweg te zijn.

Het pad wordt rotsachtiger en soms moeten we over grote rotsen klauteren. Tussen twee kliffen in gaat het pad diep naar beneden, bijna tot aan de stranden en dan weer steil omhoog op de volgende klif. Het water schittert in de zon, het is warm en ons drinkwater geraakt op. Net als we denken dat het nu wel heel erg lang duurt, zie ik de klif waar we boven naar links moeten, Zennor in.

wandelpad cornwall

We denken er niet aan om door het binnenland terug te lopen tot St Ives. Onze benen zijn op. Eerst ploffen we neer in The Tinners Arms Inn en bestellen liters drinken. Aangezien de bus blijkt te staken, stuur ik een berichtje naar onze huisbaas, die ons meteen komt oppikken.

Startpunt: de wandeling start in St Ives, maar wij begonnen 3 km eerder in Carbis Bay. • Type: circulair (18,7 km) of tot Zennor en terug met de bus • Lengte: iets meer dan 9 km van St Ives tot Zennor • Tijd: 5 uur • Moeilijkheidsgraad: moeilijk • Voorzieningen: tussen St Ives en Zennor is er niets. In Zennor is The Tinner Arms Inn een aanrader. • Tip: voorzie voldoende water en goed schoeisel. Doe deze wandeling niet als het winderig of regenachtig is. • Gps: deze wandeling vonden we op verschillende wandelapps en op southwestcoastpath.org.uk.

Wandeling 4: Mousehole naar Lamorna Cove

Deze wandeling toont aan hoe verscheiden alle plekken op het Coast Path zijn. De wandeling vertrekt in het charmante vissersdorpje Mousehole. Spreek het niet uit zoals je denkt (‘Maaws hool’), maar zeg ‘Mowzle’. We lopen steil omhoog het stadje uit door dicht gebladerte en begroeiing en volgen de kustlijn van op een hoogte, niet dicht tegen de kust.

south west coast path
south west coast path

Het heeft hard geregend en het is behoorlijk tropisch en vochtig. Het pad is modderig en we moeten uitkijken dat we niet uitschuiven. We lopen tot een eerste reeks kliffen. Het uitzicht over de zee en het omliggende land is spectaculair. We picknicken onder een dramatische lucht. De zee is grijs. We zitten op het uiteinde van een klif en zeggen in koor dat we ‘gezegend zijn’. Hoe mooi kan de plek zijn waar je je crackers opeet?

het zoutpad

Na de lunch stappen we verder langs een steile afgrond. De zee buldert tegen de rotsen. Reinhilde, die de eerste dagen een beetje voorzichtig was, springt als een berggeit over de rotsen. Na een stukje bos zien we in de verte Lamorna Cove liggen. Er is een klein café waar ze een hele grote en lekkere cappuccino serveren. Een aanrader! Hier begint de terugtocht.

Door een ander bos lopen we terug, we stijgen wat, maar het is een heel mooi stukje. We komen uit het bos bij een oude boerderij en lopen van landerij naar landerij terug richting Mousehole. Soms stappen we gewoon dwars door een erf. De begroeiing is overal overvloedig, rabarberbladeren van twee meter, palmbomen, planten, bloemen… In het wild groeit hier van alles. We blijven ons de hele tijd verwonderen over de onwaarschijnlijke schoonheid van dit stukje Engeland dat Cornwall heet.

het zoutpad

Startpunt: geparkeerd in Mousehole • Type: circulair • Lengte: net geen 8 km • Tijd: 2,5 uur • Moeilijkheidsgraad: gemiddeld • Voorzieningen: in Lamorna Cove • Gps: op de meeste wandelapps en iwalkcornwall.co.uk.

Wandeling 5: Sennen Cove naar Land’s End

Onze laatste wandeling is er weer een langs de kust. Het is prachtig weer, de zon schijnt en dan toont Cornwall echt al zijn schoonheid. Het water schittert en wisselt van kleur, er waait een zacht windje en de lucht is fris. Ideaal wandelweer, alweer.

wandelen cornwall

We rijden tot Sennen Cove en doen een poging om op de parking bij het strand te parkeren. Doe dat niet! Het is een onmogelijk kleine parking waar iedereen elkaar de hele tijd blokkeert. Ga beter op de wei staan voor je afdaalt naar het dorp. Daar is plaats genoeg.

south west coast path

We wandelen tot Sennen Cove en verder naar Land’s End. Dat is een veelbelovende naam, maar voor ons was het te commercieel. Er zijn veel voorzieningen en ook veel winkeltjes. Het is er altijd druk. Wij wandelen erdoor, nemen wat foto’s en keren via het binnenland terug naar Sennen Cove. We lopen door velden en genieten van de wind die in onze haren waait. In Sennen Cove eten we heerlijke fish and chips en zijn we klaar voor de steile klim naar de parking.

Startpunt: parking bovenaan Sennen Cove, de parking aan het strand is onmogelijk klein en altijd tjokvol. • Type: circulair • Lengte: 5,8 km • Tijd: 1,5 uur • Moeilijkheidsgraad: makkelijk • Voorzieningen: Land’s End is een beetje een pretpark. Heerlijke fish and chips gegeten in The Blue Lagoon Fish Bar in Sennen Cove! • Gps: wij volgden de route via Alltrails.

Cornwall praktisch

Eten in Cornwall

Er zijn wel wat ‘Cornish’ specialiteiten. Hun ijs staat hoog aangeschreven en je hebt natuurlijk de Cornish pasties, halfronde gebakjes van deeg met een hartige vulling. Ik ben er dol op als ze niet te vet zijn. Verder vonden we in heel wat bakkerijtjes verrukkelijke cinnamon rolls, niet traditioneel Cornish maar te lekker om niet te vermelden. En veel verse vis!

Rijden in Cornwall

Tip voor een roadtrip in de UK: let goed op, je moet heel vaak langs kleine weggetjes rijden. En altijd links natuurlijk. Bij de talloze rotondes is het toch altijd even nadenken hoe je erop moet rijden of hoe je de weg moet nemen.

Logeren in Cornwall

Wij verbleven op twee Airbnb-plekjes:

  • Swallow Barn bij Lake Villa, € 450 voor drie nachten met drie
  • The Beach Cabin, tiny house in Carbis Bay, € 1.300 voor een week met drie

Leestip!

Annick: “Ideaal leesvoer bij deze trip is ‘Het Zoutpad’ van Raynor Winn. Zij beschrijft de wandeltocht die ze, na een periode van tegenslagen, maakte met haar man langs hetzelfde ‘South West Coast Path’. De rauwe schoonheid van Cornwall, zoals zij die in het boek beschrijft, ervaar je bij elke stap.”

Meer wandelinspiratie:

Volg ons op FacebookInstagramPinterest en schrijf je in op onze nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van alle nieuwtjes!

Partner Content

De inhoud op deze pagina wordt momenteel geblokkeerd om jouw cookie-keuzes te respecteren. Klik hier om jouw cookie-voorkeuren aan te passen en de inhoud te bekijken.
Je kan jouw keuzes op elk moment wijzigen door onderaan de site op "Cookie-instellingen" te klikken."